23 Temmuz 2019

Adet Sancısı

Adet olmak, kadın olmanın en zorlu getirilerinden birisidir. Adet sancısı ise adet olmanın en can sıkıcı ve acı verici taraflarından birisidir. Bu ağrılar adetten hemen önce veya adet sırasında gerçekleşebilirler. Her kadın adet olduğu için de birkaç şanslı kadın dışında neredeyse her kadın adet dönemi boyunca adet sancısı acısını deneyimler.

Adet sancısı genellikle karnını alt kısmında veya belde hissedilen bir ağrıdır. Ağrının boyutu hafif bir ağrıdan günlük hayatınıza devam edemeyeceğiniz ve doktor müdahalesine ihtiyaç duyabileceğiniz boyutta ağrılara kadar değişebilir. Bu ağrılar ilk kez adetin görülmeye başlandığı birinci ve ikinci yılda hissedilmeye başlar. İlk hissedildiği yıllar genellikle en yoğun hissedildiği yıllardır. Ağrının şiddeti ise normal koşullar altında yıllar geçtikçe hafifler, ilk doğumdan sonra da neredeyse yok olur.

Adet kanaması ile ilgili yazımızada linkten ulaşabilirsiniz: https://www.gulsumsoyturk.com/adet-kanamasi/

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet sancısının doktorlar tarafından kullanılan bir diğer adı dismenoredir. Dismonere ismi genellikle adet sancısının günlük hayatı etkileyeceği düzeylere çıktığında kullanılan ismidir. Peki günlük hayatımızı engelleyecek düzeylere çıkabilen adet sancısı neden olur?

Bu ağrının oluşmasının en büyük nedeni rahim kasılmalarıdır. Adet sırasınca boyunca rahminiz çok güçlü bir şekilde kasılır ise kasların bu kasılımı yakınlarda bulunan kan damarlarının üstüne baskı uygulayabilir. Bu basınç kısa süreli olarak rahme ve çevresindeki bölgeye kan akışını durdurur. Bölgede yeterli derecede oksijenin olmaması ise büyük ağrılara yol açabilir.

Tabi ki de adet sancısının tek nedeni kasılmalarınız değildir. Rahimde oluşan zararlı veya zararsız tümörler, cinsel hastalıklar, adet kanının yeterli bir şekilde vücuttan tahliye edilememesi ve benzeri pek çok neden adet sancısı yaşamanıza sebep olabilir.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet boyunca pek çok nedenden ağrı çekebildiğimiz için bütün adet sancılarını geçirebilecek tek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Sıradan bir adet sancısı küçük bir ağrı kesici ile geçirilebilecekken kimi adet sancıları ciddi medikal operasyonlara ihtiyaç duyabilir.

Bu Yazımızıda Mutlaka Okumalısınız  VAJİNİSMUS VE VAJİNAL DİLATÖR KULLANMAK

Eğer günlük hayatınızın işleyişini aksatacak büyüklükte adet sancılarından mustarip iseniz en yakın zamanda jinekoloğunuzdan randevu almalısınız. Jinekoloğunuz adet sancınızın nedeninin belirlenmesi ve tedavisinde size en çok yardımcı olabilecek insan olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...