6 Mayıs 2019

İlk gece korkusu

İlk Gece Korkusu

Kadının kendi isteğine rağmen partneri ile cinsel ilişkiye girememe durumu halk arasında ilk gece korkusu olarak adlandırılmaktadır. İlk gece korkusu yaşayan kadınların genellikle cinsel ilişki ile ilgili birtakım yanlış bilgiler edinmeleri, çevrelerinden duydukları kötü cinsel ilişki deneyimleri, daha önce kötü bir cinsel deneyim yaşamaları gibi pek çok durumdan etkilenebildikleri gözlenmiştir. İlk cinsel ilişkide olumsuz bir deneyim edinen kadınlar ilişkiye girme esnasında eksik ya da yanlış davranışlar sergileyerek cinsel ilişkiyi zorlaştırmakta ve acılı – zor olarak değerlendirmektedir.  İlk gece korkusu, zaman içerisinde büyüyerek tıp literatüründe vajinismus olarak adlandırılan bir hastalığa dönüşmektedir.

İlk Gece Korkusunun Sebepleri Nelerdir?

İlk gece korkusu yaşayan kadınlar, çevrelerinde yaşanan olumsuz cinsel tecrübelerden etkilenmiş kişilerdir. Çevrelerinden duydukları ya da toplum tarafından lanse edilen bazı yanlış bilgiler sebebi ile bu korku yaşanmaktadır. İlk gece korkusu yaşayan kadınların düşünceleri aşağıdaki gibidir;

  • Cinsel ilişki ağrılı olabilir, acısına dayanamayabilirim.
  • Cinsel ilişki sırasında oluşan kanamam fazla olabilir ve doktora gitmek zorunda kalabilirim.
  • Toplum tarafından diretilen ve yıllar boyu korumak zorunda kaldığım kızlık zarını kaybedebilirim.
  • Hamile kalabilirim.
  • Cinsel ilişkinin ayıp, kötü ve günah olduğunu düşünüyorum.

Tüm bu değerlendirmeler, şüphesiz yanlıştır. Pek çok kişinin deneyimlediği ve hayatlarının büyük bir kısmını oluşturan bir durumun yanlış algılanması sonucunda ilk gece korkusu yaşanmakta ve vajinismus hastalığına doğru ilerleyebilmektedir.

Vajinismus Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk gece korkusunun ilerleyerek bir hastalığa dönüşmesi sonrasında vajinismus ortaya çıkmaktadır. Vajinismus, kadının kendi isteğine rağmen cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bu durum, hastanın elinde olan bir şey değildir. Kişi, yaşadığı korku sebebi ile kendini kontrol dışı bir şekilde kasarak partnerini itmektedir. Zaman içerisinde cinsellikten soğuma ya da cinsel isteksizlik gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Bu Yazımızıda Mutlaka Okumalısınız  VAJİNİSMUS VE VAJİNAL DİLATÖR KULLANMAK

Vajinismus, kendi kendine geçebilecek ya da zaman içerisinde sizin kontrol edebileceğiniz bir hastalık değildir. Mutlaka bir kadın doğum uzmanından yardım alınması gerekmektedir. Hekimler tarafından uygulanan vajinismus tedavisi sayesinde kısa zamanda bu hastalıktan kurtularak ilişkinizi sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...