Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı, vajina girişinde bulunan zarımsı yapıda Müllerien kanal kalıntısıdır. Başlangıçta kızlık zarının körelmiş bir yapı olduğu düşünülürdü. Ama şimdi kız bebekleri pelvik enfeksiyonlardan korumayla ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. Değişik şekillerde olabilir. Hormonal değişiklikler ve yaşla beraber görünümü değişebilir, ince olabilir. Bazı durumlarda şeffaf olabilir. Vajinanın girişini kaplayan ince zar şeklinde mukozal katlantıdır. Belli bir fizyolojik fonksiyonu yoktur. Genellikle hilal şeklinde olmasına rağmen pekçok şekilde olabilir. Ince veya kalın, sert veya esnek olabilir. Kızlık zarı ilk ilişki sırasına genellikle yırtılır ve geçici bir kanama olur. Yırtılma arka veya arka-yana doğru olur. Bazı geleneksel toplumlarda kızlık zarı bekaret göstergesi olarak kullanılsada kızlık zarı bekaretin kesin göstergesi değildir. Kızlık zarı hastalık, yaralanma, fizik muayene ve bazı egzersizler, jimnastik, at binme, bisiklet binme ve tampon uygulama sırasında da yırtılabilir. Masturbasyon sırasında kadın farkına varmadan kızlık zarını yırtabilir.Kızlık zarı yırtıldıktan sonra rejenere olamaz, yani kendisini yenileyemez ama cerrahi olarak dikilebilir.

Kızlık zarının olmaması vajinanın doğuştan olmamasıyla beraber olabilir. Izole olarak kızlık zarının olmaması mümkün değildir.

Anatomik Varyasyonlar

Normal varyasyonlara göre ince ve esnek veya kalın ve sert olabilir. Adet kanamasını engelleyen deliksiz kızlık zarı olması cerrahi müdahale gerektirir.

Hormonlara ve aktivite düzeyine göre kızlık zarı açıklığı pek çok şekilde olabilir. Sıklıkla hilal şeklindedir. Hilal bandı saat 1-2 hizasında başlar, 10-11 hizasında biter. En geniş kısmı saat 6 hizasıdır. Ergenlikle beraber östrojen hormonu ve aktivite düzeyine bağlı olarak daha kalın ve düzensiz şekilli olur.

Ingilizce sözlüklere göre bakire ‘cinsel ilişkiye hiç girmemiş’ demek. Bekaret, saf, bakir, hiç dokunulmamış demek. Kızlık zarı, himen Yunan mitolojisine göre ‘evlilik ve düğün tanrıçası’ Hymenous’dan geliyor. Toplumsal normlara göre cinsel ilişki sırasında kızlık zarının yırtılması, o kadının daha önce hiç cinsel ilişkiye girmediğini yani bakire olduğunu gösterir. Pek çok ülkede bakire olmamak bir utanç ve dışlanma sebebidir. Bazı toplumlarda bu kadınlar namus cinayetine kurban olur. Kızlık zarı bütünlüğü, evlilik öncesi fizik muayene ile ya da cinsel ilişki sırasında vajinal kanamanın olmasıyla teyit edilir. Bazı kültürlede, gelinin bekaretinin kanıtı olarak gerdek gecesinin kanlı çarşafı sergilenmek durumundadır.

Himenoplasti kızlık zarının cerrahi tamiri için kullanılır. Bugünkü çağda bu geleneksel bir gereksinim olabiliyor. Bu tartışmalı bir konu olsa da kızlık zarı yeniden popüler bir trend haline geliyor.

Kızlık zarı ve ilk gece korkusu maalesef ki vajinismus rahatsızlığına neden olabilmektedir. Vajinismus ile ilgili detaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://www.gulsumsoyturk.com/vajinismus-nedir/

Kızlık Zarı Dikimi

Yırtılan kızlık zarı flep ile tamir edilir. Hasta litotomi pozisyonunda jinekolojik muayene masasında yerleştiriliyor. Anestezi altında, ön vajinal duvarda, saat 2, 5, 8 ve 11 hizasında diktörgen şeklinde flepler işaretlenir. Ve flepler çapraz olarak dikilerek vajiinal giriş daraltılır. Bu kalıcı bir tamir olduğu için aylar sonra bile cinsel ilişki olduğunda kanama işareti alınır. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınması gerekmez ve hasta aynı gün normal hayatına geri döner.

Cerrahi olmayan yöntemler, bitkisel özler ve hidroksietil selülüz içeren kremler denenmiştir. Bu kremler vajina duvarına uygulandığı zaman, vajinada şişmeye ve sıkılışmaya neden oluyor. Ilişki sırasında sürütünmeye bağlı kanama olur bu da kızlık zarı yırtılmasını taklit eder. Diğer bir yöntem, kırmızı boya ya da kana benzer sıvı içeren bir kapsül vajene yerleştirilir ve cinsel birleşme sırasında bu kırmızı sıvının boşalması da kızlık zarı yırtılmasını taklit eder.

Yırtılan kızlık zarı cerrahi sonrası hemen dikilerek tamir edilebilir veya kızlık zarı kalıntılarından yeni bir kızlık zarı oluşturulabilir. Eğer kızlık zarı yırtılması yakın zamanda olmadıysa kızlık zarı kalıntılarını bulmak zordur. Kızlık zarının ikincil onarımı zayıf olma eğilimindedir. Ama yukarda tarif edildiği gibi kızlık zarı kalıntılarına mukozal katlantılar yani flep eklenerek tamir yapılır. Bu daha doğal ve estetik bir görünüm verir.

Burada açıklanan prosedür ‘ümmügülsüm soytürk cerrahi’ prensiplerine dayanmaktadır. Burada amaç, renk olarak, doku olarak ve kalınlık olarak orijinaline benzer bir doku yapmaktır. Bu fleplerde kanlanma iyi olduğu için hiç bir hastamızda nekroz veya dokuda bozulma olmamıştır. Kliniğimizde kızlık zarı dikimi lokal anestezi ve sedasyon altında yapılır. Vajina girişinde ağ benzeri mukozal bir yapı oluşturulur. Bu işlemin amacı ilk cinsel ilişki sırasında yeni oluşturulan kızlık zarının yırtımasını sağlamaktır. Hastalarımızdan cinsel ilişki sırasında ağrı gibi olumsuz bir geri dönüş olmamıştır.

Kızlık zarı bütün kızlarda var mıdır?

Evet. Çok nadir istisnalar olabilir. Interseks yani hem kadınsı hem de erkeksi cinsiyet özelliklere sahip durumlar, cinsiyet hakkında kafa karışıklığı yapabilir. Üreme sistemiyle ilgili olan bazı doğuştan anomliler de üreme sisteminin dış görünümünü değiştirebilir.

Normal kızlık zarı nasıl görülür?

Kızlık zarının şekli zaman içinde değişebilir. Genişlik, kızlık zarının kenarlarının birbirine olan mesafesidir. Vajina girişindeki delik olarak tanımlanır. Derinlik, dış yüzeyden iç yüzeye olan mesafedir. Hastalar sırtüstü, kurbağa pozisyonunda (kalça ve diz eklemi büküle, bacaklar birbirinden ayrık) muayene edilir. Üretraya yakın saat 12 hizasıyla, anüse yakın saat 6 hizası arasında bulunur.

Yenidoğanda kızlık zarı sıklıkla halka şeklindedir.

Bu yuvarlak vajinanın girişi boyunca uzanır. Östrojen hormonunun etkisiyle kızlık zarı kalınlaşır(derinliği artar). Aynı zamanda genişliği de artar. Kızlık zarı katlanarak fırfırlı bir hal alır bu şekilde kızlık zarı açıklığı, kendini gizler. Bir kızın hayatında kızlık zarının östrojenden etkilendiği iki dönem vardır. Ilk aşama doğumdan yaşamın ilk yılına kadar yada yaşam boyunca(buranın çevirisini doğru mu yaptım bilemedim!!!!, ikinci aşama ergenlik ve üreme yılları boyunca devam eder.

Brensen 1993 yılında, yenidoğan kız bebeklerde, kızlık zarını ön kısmında yarıklar tanımlamıştır.

Okul öncesi ve erken ilkokul döneminde kızlık zarı yarım ay şeklindedir.

Kızlık zarının genişliğinde azalma kızlık zarının ön kısmında görülür. Ve kızlık zarının saat 11 ve saat 1 arasında uzanım gösteren kısmı kaybolur.

Literatürlerde kızlık zarı yarıkları, damarlanması, giriş boyutuyle ilgili pekçok görüş vardır. Ve bu değişikliklerin yaralanma sonucu olduğu düşünülürdü. Ama şimdi bu değişikliklelerin hiç bir adli önemi olmadığı biliniyor. 
Ergenlik öncesi bazı kızlarda, kızlık zarında lokal kalınlaşmalar görülebilir. Bu altta uzanan kasların kızlık zarı devamıdır. Bazı kızlarda septal kalıntılara rastalanabilir; bunun da cinsel istismarla ilişkisi yoktur.

Kızlık zarını göremezem bu ne anlama gelir?

Kızlık zarı ve vajinal açıklığın görülmemesinin en büyük sebebi vajen iç dudaklarını yapışık olmasıdır. Bu yapışıklık lokalize de olabilir. Vajen iç dudak boyunca da olabilir.

Kızlık zarı açıklığının büyük olması, cinsel ilişki anlamına gelir mi?

Hayır. Kızlık zarı açıklığı pek çok faktörden etkilenebilir. Çevre kaslardaki gerginlik, muayene pozisyonu ve muayene tekniği bunlardan bir kaçıdır. 

Sık görülen kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

Septalı(bölmeli) kızlık zarı

Septalı kızlık zarı %5 sıklıkta görülür. Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen zara ait bir parça vardır.

Genellikle bu bölme kızlık zarının ön tarafından arka tarafına doğru uzanır. Kızlık zarında bu şekilde bölme varsa vajende de bölme var mı diye kontrol edilmelidir.

Çok delikli kızlık zarı

Kızlık zarının ortasında birden fazla delik vardır. Görünümünden dolayı kalburumsu kızlık zarı da denir. Görülme sıklığı %1 civarındadır.

Küçük delikli kızlık zarı

Kızlık zarının ortasındaki delik çok küçüktür ve bundan dolayı adet kanaması çok ağrılı olur. Bu kişilerin ilk ilişkilerinde zorluk olabilir. Cerrahi müdahele ile açılması gerekebilir.

Deliksiz kızlık zarı

Doğuştan kızlık zarında delik yoktur. Az rastlanan bir durumdur; sıklıkla görülür. Doğum öncesi tanı koymak mümkün değildir. Vajinanın girişinde hiç delik yoktur. Adet kanamasının başlamasıyla bu kan dışarı atılamaz ve vücutta birikir. Çok ağrılı bir durumdur. Erkenlikte olabilecek istenmeyen durumları önlemek açısından yenidoğan döneminde muayene ve tanı önemlidir. Cerrahi müdahale etmek gerekir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...