11 Aralık 2017

VAJİNİSMUS ERKEĞİNİN SUÇU

Vajinismus cinsel birleşme veya hehangi bir vajinal giriş sırasında istemsiz pelvik kasları kasarak buna engel olma durumudur. Vajinismus doğurganlık çağında kadınların %0.5-1 inde görülürken, bekaretin önemli olduğu , kızlık zarı tabu haline geldiği toplumlarda % 12 – 15 sıklıkta izlenir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar vajinismus kadını nasıl tanı alır ve nasıl tedavi edilir yönünde olmuştur. Cinsel birleşme sırasında ağrı hisseden kadına eş yanıtı ele alınmamıştır. Vajinismus erkeği vajinismus sürecini şiddetlendirdiği bilinmekte fakat bu yönde çok az çalışma yapılmıştır.

Vajinismus erkeği ne hisseder? Erkek cinsel birleşme sırasında duvara çarpıyormuş gibi hisseder. Cinsel birleşme sırasında reddedilen eş çaresizlik içindedir . bazen de sinirlidir. Erkekten gelen tepkiler kadında cinsel birleşmeden kaçınma veya ilişki sırasında daha da kasılmayı artırarak ağrı ve acıyı artırabilir..

Erkekte vajinal birleşmede tekrar eden başarısız girişimler çaresizliğe kapılmasıa sebep olur. Bazı erkeklerde birleşme öncesi kadını hazırlamakda yetersiz bilgi sahibidir. Bazıları çok kötümser bir şekilde bu hiç düzelmeyecek, ben cinsel birleşmede bulunamayacağım, bu evlilik sürmez gibi yaklaşırken, diğerleri aşırı iyimser olup olmasada olur ben eşimi seviyorum diyerek çözüm arayışında bulunmaz. En sık görülen belirti erkeğin çaresizlik hissetmesidir.. Vajinismus eşlerin bir kısmı eşlerini terk etmekle tehdit etmiş, bu da kadında vajinismus belirtisinin şiddetlenmesine, hayal kırıklığı, benlik saygısının kaybı, artan strese sebep olmuştur. Erkektede umutsuzluk artmış ve isteksizlik olmuştur. Vajinismus erkeği genelde çok duygusal olup eşlerine karşı çok hassasta olabilir, kadın cinsel anatomisi, kızlık zarı gibi bilgilerde yatersizdir. Eşin cinsellikle ilgili bilgisi arttıkça çaresizlik ve tedaviden kaçınmada daha az görülür.

Bu nedenle vajinismus hastası değerlendirirken mutlaka eş tedavi sürecine dahil edilmelidir. Tedavi sürecinde evlilik ilişkileri, cinsellikle ilgili bilgisi, cinsel fonksiyonları, vajinismus hastalığına bakışı ve kadına tepkisi ile ilgili ayrıntılı hikaye alınmalıdır. Erkeği vajinismus, kadın genital yapısı ve cinsellikle ilgili ön bilgilendirmek ve tedavi sürecine dahil etmek başarının kısa sürede gelmesini sağlar. Vajinismus çiftin ortak sorunu kabul edilmeli ve tedavi birlikte yürütülmelidir

Bu Yazımızıda Mutlaka Okumalısınız  İlişkide Ağrı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...