Vajinismus, Sıkça Sorulan Sorular

Vajinusmus nedir ?

Bir kadını cinsel yakınlaşmada herhangi bir problemi yokken cinsel birleşme anı geldiğinde pelvik kasları kasarak ilişkiye engel olma durumudur. vajinal açıklığa açıklığa herhangi bir obje yerleştirmek istendiğinde de meydana gelir.

Vajinusmus hastasında jinekolojik muayene nasıl yapılır ?

Vajinusmus hastalarında genelde jinekolojik muayene , spekulum muatenesi , vajinal ultrason incelemesi mümkün olmaz . bu grup hastalarda muayene ancak genel anestezi altında, tam olarak yapılabilir. 1. Derece vajinusmus olan hastalarda vajinusmus tedavisinde yol almadan muayene için zorlanmamalı. Aksi taktirde vajinismus tedavisinide güçleştirir.

Vajinusmus hastalarının fobisi nedir ?

Vajinal akslarda kasılmanın yanı sıra hastalarda cinsel birleşmeden ve vajina içine herhangi bir şey sokulmasından korkarlar. Bu korku fobi boyutunda olur. Vajinal giriş fobisi kaçınma , cinsel birleşmenin moral bozucu ve acı verici hal almasına neden olur . genelde primer vajinusmusun ikincil bir reaksiyonu olabilir. Bazende vajinusmustan önce fobi var olabilir.

Vajinusmus hastalarında eşlik eden cinsel problemler var mıdır?

Bu hastalar klitoristen uyarılabilir., sevişmeden hoşlanır, cinsel temasta bulunmak isteyebilir. Bu süreç cinsel birleşmeye giderse o zaman sıkıntı başlar . hastalarda eşlik eden genelde orgazmik bozukluklar ve cinsel istekszlikte genelde eşlik eder. Vajinusmus dışında her hangi cinsel işlev bozukluğu olup olmadığına bakılmaksızın ayrı bir durum olarak kabul edilip tedavi verilmelidir.

Vajinismus tedavisi ile ilgili sürecin tamamını içeren sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz:
https://www.gulsumsoyturk.com/vajinismus-tedavisi-ankara/

Vajinusmus kesin tanısı nasıl konulur?

Vajinusmusun cinsel birleşmeye yönelik basit fobik kaçınmadan vajinal girişi engelleyen fiziksek bir durum varlığından ayırt edilmelidir. Bu nedenle vajinusmusuntanısı ancak pelvik muayene sonrası konulabilir. Pelvik muayeneyi vajinusmus konusunda tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı gerçekleştirmelidir.

Vajinusmus sıklığı ne kadardır ?

Vajinusmus sıklığı tüm dünyada değişkenlik gösteriri. Türkiye gibi kapalı toplumlarda görülme sıklığı Avrupa ülkelerine göre çok yüksektir. Türkiye de görülme sıklığı olarak tahmin edilmektedir.

Vajinusmus hastalarında evlilik nasıl etkilenir?

Vajinusmus problemi sadece kadının değil aynı zaman da erkeğin de problemidir. Kadın ve erkekte psikolojik ve cinsel birleşme olmadan devam eden evlilikler genelde tamamlanmamış kabul edilir.

Vajinusmus kadının tepkileri nelerdir?

Vajinusmus kadınları nasıldır?

Eşinin cinsel birleşme girişiminde bulunmasıyla çok büyük fiizksel acı hisseder. Bu birleşme girişimleri hastayı korkutur, küçük düşürür ve hayal kırıklığına uğratır. Bu tekrarlayan başarısızlık kadınlarda yetersizlik duygusu, kocasına karşı suçluluk hissi, terkedilem korkusu yaşar. Zamanla bu acı , üzüntü kaynağı olan cinsel birleşme, her türlü cinsel yakınmadan, uzaklaşmaya sebeb olur. Herhangi bir cinsel birleşme girişimi hastalarda kaygı, öfke ve sıkıntı yaratır. Cinsel pretrazyon girişimi sona erdiğinde kaygı, korku azalır. Bu kaygının azalması kaçınma davranışını pekiştirir ve vajinusmus semptomunun devamını sağlar. Tedavi başarısını engelleyen en önemli etken bu fobik kaçınma davranışıdır.

Tedavi başarısını etkileyen en önemli faktörler nelerdir?

Hastada oluşan cinsel birleşmeden fobik kaçınma davranışıdır. Hastada öncesinde var olan acı ağrı korkusu ilk gece korkusu veya birleşme sırasında hissedilen acı bu kaçınmayı tetikler.

Vajinusmusun eşleri ne hisseder?

Vajinusmusun erkekleri nasıldır?

Vajinusmusun erkeklerinde cinsel problem var mıdır?

Vajinusmus hastalarının eşlerinde büyük çoğunluk duyarlı, hassas bir kişilik yapısına sahiptir. Erkekler eşinin vajinusmus rahatsızlığına karşı gösterdikleri tepkiler değişkendir. Çoğu ona acı çektirmek, rahatsızlık vermek istemedikleri için geri çekilir. Fakat cinsel ilişkini, cinsel birleşme ile sonlanmaması eşte hayal kırıklığı, moral bozukluğu, bazende reddedilme algısı, geliştirir. Çoğu vajinusmus erkeğinde bu rahatsızlığa tepki olarak sekendor ereksiyon problemi gelişir.Bu problemeler vajinusmus süresi uzadıkça ortaya çıkar .

Vajinusmus sebebleri nelerdir?

Vajinusmusa ne neden olur?

Sebebi erken çocukluk çağından , adolesan döneminden veya gençlik döneminden kaynaklı olabilir. 3-4 yaşlarında cinsel kimlik oluşurken kız çocuklarına verilen mesajlar ile başlar . kız çocukları öyle oturmaz bisiklete dikkatli kullan, ilerleyen yaşlarda bekaretin önemi, erkeklerden uzak dur gibi mesajlar , hep korunması kapatılması gerekli mesajlar olarak algılanıyor ve bilinç altına yerleşir. Bazen bu durum ilk cinsel ilişki ile ilgili öyküler ‘ çok acı verici , içinde birşey parçalanıyormuş hissi , aşırı kanamalar, kilitli kalma, ilk gece korkusu olarak karşımıza çıkar . vanjinusmus çoğunlukla vajinal penetrasyon girişimiyle , bazende bunun hayaliyle bile korku , acı kaynaklı koşullu tepkidir.

Olumsuz uyaran psikolojik yada fiziksel olabilir. Bu olumsuz uyaran hale mevcut veye-a artık yaşanmıyor olabilir. Ama bu olumsuz tepki gerçekleştirmiştir.

Vajinusmusun fiziksel sebepleri nelerdir?

Cinsel birleşmenin ağrılı olmasına neden olan geçmişteki veya sua an mevcut olan pelvik organlardaki hastalıklar vajinusmusa sebeb olur. 
Bunlar idrar yolları enfeksiyonu , vajinit, vulvit, pelvik enfeksiyonlar ,himenin kalın kenarlı ve esnek olmaması, endometriozis menopoza bağlı vajinal atrofi, vajinayı destekleyen bağların gevşek olması , tümörler doğum sonrasında gelişen skorlar/fiziksel sebeblerin bazılarıdır. Bu fiziksel etkenlerin çoğu vajinal girişle ilgili olmamasına rağmen birleşme anında acı vererek vajinusmusu tetikler.

Disparoni nedir?

Cinsel birleşmenin ağrılı olmasıdır. Buna sebeb olan nedenler; 
Disparoni tedavi edilmezse sekonder vajinusmusa neden olur.

Fiziksel nedenlere bağlı oluşan sekonder vajinusmus nasıl tedavi edilir?

Vajinusmusa neden olan fiziksel sorun düzeltilirse vajinusmus düzelir mi?

Fiziksel lokal bir patoloji birleşme sırasında ağrıya , acıya sebeb oluyorsa bunun düzeltilmesi vajinusmus tedavisinde önemlidir ve ilk yapılması gerekendir. Fakat vajinusmus refleksi bir kez kazanıldımı artık tek başına fiziksel problemi düzeltmek yeterli olmayacaktır. Bu durum vajinusmusla ilgilenmeyen bir doktor için ve hasta için hayal kırıklığı sebebidir. Fiziksel patoloji düzeltildikten sonra ki aşama primer vajinusmus hastalarında olduğu gibi tedavi programına alınması ile olur.

Vajinusmusa neden olan pelvik kasların cerrahi olarak açılması çözüm müdür?

Geçmişte bu yöntem dirençli vajinusmus hastalarında kullanılmış.perineotomi vajina girişinin genişletmek için yapılan pelvik kaslara cerrahi girişim işlemidir. Vajina girişşi anotomik olarak cinsel birleşmeye izin verecek şekilde genişletildiği için sonuçlar yüz güldürücü olmuş. Ancak bu cerrahi tarvmaya sebeb olmuştur. Zamanla hastalarda orgazm olamama, birleşme olmadan olan cinsel uyarılardan hoşlanmam ve cinselsoğukluk gelişmitir. Artık günümüzde psikolojik nedene bağlı vajinusmus tedavisinde cerrahi herhangi bir girişim yapılmamaktadır.

Vajinusmus hastalarıyla ilgili bilinen yanlışlar nelerdir?

  • Vajinal histerik veya konversif bir reaksiyon olduğu,
  • Vajinusmuslu kadınların tümünde erkeklere karşı kıskançlık ve düşmanlık beslediği,
  • Bilinç altında erkeklere karşı cinsel arzularını engelleme isteği,
  • Vajinusmuslu hastaların yeterince isterse üstesinden gelebilecekeleri
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...