Vajinismus Nedir ?

Vajina girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkansız hale gelmesidir.

Vajinismus hastalarında cinsel birleşme sırasında rahatsızlık hissi yanma, acı, ve ya hiç cinsel ilişkide bulunamama mevcuttur.

Buna sebep olan vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Kadın bu istemsiz kasılmaların farkında değildir.  Birçok kadın için vajinismus sürpriz şekilde gelir. Açıklanamayan huzursuzluk, ağrı ,girişte problemler ilişki deneme sırasında beklenmeden ortaya çıkar. Ağrı vajen etrafındaki pubokoksigeal kasın kasılması sırasındadır. Söz konusu durum bilinç dışı ve istemsiz oluştuğu için çok kafa karıştırıcıdır.

Vajinismus kökeninde sıklıkla ağrıyı tetikleyen fiziksel ve nonfiziksel nedenler görülür. Ağrıya reaksiyon olarak vücut vajinal kasları otomatik olarak kasar, kendini olabilecek zarara karşı korumaya alır. Cinsel ilişki rahatsızlık verici ağrılı hale gelir. Cinsel giriş çok zor yada hiç olmayabilir, bu durumda kasılmanın derecesine bağlıdır.

Cinsel ilişki denemeler ile rahatsızlık artar, artan ağrı ile birlikte kasılmalara iyice yoğunlaşır ve ağrı döngüsü oluşur. Vajinismus yetersiz ön sevişme veya yetersiz kayganlaştırıcı kullanımı ile başlayan fiziksel nedenler veya fiziksel olmayan endişe, korku gibi duygusal durumlarda da başlayabilir.

Vajinismusun kadının bir hatası olmadığı bilinmelidir. İstemsiz kasılmalar birkez başladığında bilinç dışı devam eden kadının kendi vücudundaki kasılmaları durduramaması şeklinde devam eder. Vajinismulu kadın başlangıçta cinsel olarak istekli cevap veren durumunda iken, ilerleyen zamada ağrı hayal kırıklığı ve başarıksız nedeni ile bu istek azalır. İlişkiye girme düşüncesi bile aşırı derecede korku yaratabilir.

Vajinismus nedir? Cinsel ilişki ile istemsiz vajinal kas spazmı olarak tarif edilir. Türkiye’de vajinismusun görülme sıklığı -15 tahmin edilmekte ve kolay tedavi edilebilir kadın cinsel işlev bozukluğu olarak kabul edilir. Vajinismus ilk olarak 19. yüzyılda tanımlanmıştır.

VAJİNİSMUS VE KADIN GENİTAL YAPISI

Vajinismus ve Kızlık Zarı

Kızlık zarı tıpta “himen  olarak bilinmektedir. Vajinismus ile kızlık zarı yapısının bir ilgisi var mı bunu anlamak için kızlık zarı yapısı ve kızlık zarı tiplerini bilmek gerekir.

Kızlık Zarı Nerededir? 

Kızlık zarı (himen) vajinanın hemen girişinde yer alan 1.5 – 2 mm ebatlarında ince ve çoğu zaman elastik bir deri katlantısından oluşmaktadır. Ortası boşluktur. Bu delikten adet kanı dışarıya akmaktadır. Çok nadiren ortasında delik bulunmaması gibi doğuştan gelen kusurlar neticesinde kişi ergenlik çağına geldiğinde adet görememe ve karın ağrısı şikâyetleri ile doktora başvurmaktadır (imperfore himen) ve bu durumda zar cerrahi işlemle açılmaktadır.

Kızlık Zarı Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarının yapısı çoğu zaman elastik olmakla birlikte bazen sert, kalın kenarlı olabilir. Çoğu zaman halka şeklinde olmakla birlikte, ortasında perdeli, ince delikli ve yarımay şeklinde yüksek kenarlı tipleri de olabilmektedir.

Bazı durumlarda kızlık zarına bağlı doğuştan gelen kusurlar (perdeli kızlık zarı, sert kızlık zarı, elek şeklinde veya yarımay kızlık zarları) vajinismus sorununa yol açabilir. Kızlık zarı cinsel ilişki sırasında penise baskı uygulayarak, kasılmanın da etkisi ile ilişkiye izin vermeyebilir.

Vajinismusta Kızlık Zarı Problemleri Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus sorunu yaşayan bir kadında ilk seansta deneyimli bir jinekolog tarafından jinekolojik muayene yapılması zorunludur. Yapılan jinekolojik muayenede kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen bir kusur varsa bu 10-15 saniyelik görsel bir inceleme sonrasında rahatlıkla belirlenebilmektedir.

Vajinismusa Kızlık Zarı Kusuru Eşlik Ederse…

Bu durumda cerrahi işlem ile kızlık zarının çıkartılması (himenektomi) veya kızlık zarına kesi atılması (himenotomi) operasyonları şarttır.

Vajinismusta Kızlık Zarı Ameliyatları Her Zaman Gerekli midir?

Vajinismus sorunu yaşayanların pek çoğunun kızlık zarı jinekolog tarafından gereksiz yere alınmaktadır. Kızlık zarı ile ilgili bir sorun olmadığı sürece ameliyatla kızlığın alınması  kesinlikle sorunu çözmeyeceği gibi çözümü daha da zorlaştırmaktadır. Tedavi sürecini iyice karmaşık hale getirir.

Vajinismus çoğunlukla bir kızlık zarı veya vajina sorunu değildir ve sorunun kaynağı genelde psikolojiktir.

Çocuk yaşlardan itibaren geleneksel yetiştirme tarzı ve ergenlik döneminde duyulan abartılı ilk cinsel deneyim hakkındaki mesajlara bağlı gelişen bir kaygı bozukluğu sonrasında ortaya çıkan istemsiz refleks kasılmalarla cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur.

Cinsel ilişkiye giremeyen kadınlarda kızlık zarı ile ilgili anatomik engeller varsa cerrahi işlemler uygulanabilir.  Sonrasında da çoğunlukla cinsel terapi yapılması gerekir. Çünkü fiziksel engeller, zaman içerisinde psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Vajinismus hastalarında kızlık zarında bir sorun olmadığı halde, gereksiz şekilde kızlık zarının alınması veya kesilmesi ise sorunu çözmeyecektir

Vajinismus ve Klitoris

Klitoris cinsel zevk almada önemli görevi olan bir yapıdır. Vajinismus hastalarında cinsel birleşme olmadan dışardan uyarılma ile  klitoral orgazm olabilirler. Bu eşleri tarafından veya kendileri klitorisi uyararak orgazm sağlayabilir

Klitorisin Anatomik Yapısı ve Fonksiyonu Nedir?

Klitoris; her iki küçük  dudağın üstte birleştiği noktada dışarıdan bakıldığında görülen baş kısmı, doku içerisine gömülü gövde ve her iki yöne uzanan bacak kısımları ile kadınlarda cinsel hazzı ve orgazmı sağlayan temel organdır.

Cinsel ilişkide klitoris aynı erkeğin penisi gibi kanla şişerek genişlemekte ve buradan aldığı uyarının beyne taşınması ile orgazm fonksiyonu ortaya çıkmaktadır. Orgazmın kaliteli olması cinsel ilişkide tatmin için son derece önemlidir.

Kadınlarda Kaç Çeşit  Orgazm Vardır?

Klitoral orgazm kadınların bir kısmı  klitoris uyarısı ile dıştan sürtünerek orgazmı yaşayabilirler.  Sürtünme genelde elle, penisle, yabancı bir cisimle veya partnerin vücudu ile olur.

Vajinal orgazm daha az kadında hem dıştan sürtünme yolu ile hem de penis vajina içerisinde yani  ilişki sırasında orgazm olabilirler

Cinselliğin temel amacı haz almak, keyif almaktır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların pek çoğunun ortak özelliği kendi vücutlarını yeterince tanımamalarıdır. Çoğu hayatları boyunca kendi cinsel organlarına ayna ile bakmamış, dokunmamışlardır. El aynası ile genital organlarına baktıklarında korkan, tiksinen hastalar bulunmaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların kendi cinsel organlarını tanıması,ayna ile bakması, mastürbasyon yolu ile klitoris ve diğer haz bölgelerini keşfetmesi gerekmektedir. Aşırı tabularla yetiştirilmiş kadınlarda bu tür uygulamalar son derece zordur.

Doğru cinsel bilgilendirmenin sağlanması, klitoris, kızlık zarı ve cinsellik ile ilgili yanlış bilgilerin düzeltilmesi vajinismus hastalarının tedavisindeki ilk aşamadır.

Vajinismus ve Vajina

Vajinismus Vajina Sorunu mudur?

Vajinismus cinsel ilişkideki istem dışı kasılmalara bağlı olarak gelişen cinsel ilişkiye girememe sorunudur. Genelde kasılmalar tüm vücutta ve vajinanın 1/3 alt kısmında yer almaktadır. Bu şekilde ilişki gerçekleşemez.

Vajina Yapısı Nasıldır?

Vajina 8 ile 10 cm arasında uzunluğa sahip, enleme ve uzunlamasına genişleme kapasitesine sahip, bağ ve kas dokularından oluşan bir organdır. Cinsel ilişki ve doğumun gerçekleştiği bir geçiş bölgesidir.

Vajina içindeki katlantılı yapı, ilişkideki haz almayı sağlamakta ve dokunun esnemesine neden olmaktadır.

Vajinismus vajina ile ilgili bir problem değildir. Sorun, kaygıya bağlı istemsiz vajinal kas kasılması ve cinsel ilişkinin olamamasıdır.

Vajina Yapısı ve Vajinismus

Vajinismus sorunu yaşayan hastalar genelde vajinalarının dar olduğu yönünde bir düşünceye sahiptir. Yapılan jinekolojik muayenelerde vajina darlığı çok çok nadir görülmekte ve bu tür kaygıları boşa çıkartmaktadır.

Doğuştan Gelen Vajina Problemleri Nelerdir?

Vajinanın doğuştan dar olması , vajina içerisinde yer alan perde, vajina içerisinde yer kaplayan kitleler vajinismusa neden olabilmektedir. Ancak bu tür durumlar tüm vajinismus hastaları içerisinde %1’den daha az bir oranda izlenmektedir.

Vajinismus çoğu zaman bir vajina veya kızlık zarı sorunundan çok, geçmişte alınmış negatif cinsel mesajlara bağlı bir kaygı sorunudur. O yüzden vajinismus hastalarına daha ilk seansta yapılan basit bir jinekolojik muayene kesin tanı koydurucudur.

Yapılan muayenede vajina ile ilgili doğuştan gelen sorun görülürse cerrahi yöntemler tercih edilmektedir.

Vajinismus kadın genital yapısı ile ilgili problemlere  bağlıysa mutlaka basit cerrahi işlemlerle çözülmelidir. Fakat gereksiz  yapılan ameliyatların, sorunu çözmeyeceği de bilinmelidir.

Vajinismus ve Pelvik Kaslar

Vajinismus hastalarının çoğu cinsel ilişki sırasında istemsiz vajina kaslarını  kasmakta ve cinsel birleşmeye engel olmaktadır. Cinsel birleşmede kasılarak ilişkiyi engelleyen en büyük pelvik kas, ‘pubococcygeus kası’ olarak bilinen PC kasıdır.

PC kası istem dışı kasılarak cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren etten bir duvara dönüştürür.

PC Kası Nerededir?

Pelvis kemiği içerisinde yer alan rahim, tüpler, kalın bağırsağın son kısımları, mesane “pelvik organlar” olarak bilinmektedir.

Vajina ve pelvis kemiği içerisinde bir sürü kas grupları vardır, ki bunlar içerisinde en iyi bilineni “PC kası” dır.PC kas grubunun kadının üreme sisteminde, idrar yolları ve bağırsakları üzerinde çok önemli bir rolü vardır. Bu kaslar kadının idrara çıkmasını, cinsel ilişkide bulunmasını, orgazm yaşamasını, apteste çıkmasını ve çocuk doğurmasını sağlar. Bu yüzden bu kaslara pelvik taban kasları, vajina kasları adı verilir. Aslında en önemli kas grubudur.

PC Kası Neden Kontrolden Çıkar?

Normalde PC kası normalde kendi kontrolümüz altındadır, yani kendi isteğimiz ile kasıp gevşetebildiğimiz bir kastır. Nitekim PC kasını idrarımız geldiğinde tuvalete yetişirken kasarız ve idrarımızı tutarız, idrar yaparken  gevşetiriz. Vajinismus problemli kişilerde PC kası cinsel birleşme anı geldiğinde istemsiz olarak  kasılmaktadır. Bunun nedeni bilinçaltının devreye girmesidir. Yüze doğru gelen yabancı bir cisme karşı göz kapağımız nasıl refleks olarak kasılıp gözümüzü koruyorsa, vajinismus hastalarında da vajina kasları birleşme anı geldiğinde benzer şekilde kasılarak cinsel birleşmeye engel olmaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayanlar başta PC kası olmak üzere tüm pelvik kaslarını kasar ve böylelikle ilişkiye izin vermez. Bu kasılmalar çoğu zaman pelvik kaslarla sınırlı kalmaz ve kasılmalar kasık, karın, bacak, gözde, sırt, ayak parmakları ve yüz kaslarına kadar yaygın olabilmektedir.

Erkek Eş Vajina Kasındaki Kasılmaları Nasıl Hisseder?

İstem dışı kasılmalar erkek eş tarafından, ilişki sırasında duvara çarpma ,etten bir duvar hissi oluşturur.
Vajinismus hastalarındaki kontrol dışı vajinal kasılmalar, vajinismus tedavisi sırasında yeniden oluşturulan kas belleği ile giderilebilir. Yeniden oluşturulan kas hafızası sayesinde PC kası iradeli bir şekilde kasılıp gevşetilebilir hale gelebilir.

Vajinismus tedavisi başarısındaki en önemli teknikler de kadındaki kaygı düzeyini azaltarak, PC kasını ve diğer vajina kaslarını kontrol etmeye dayanır.

Vajinismusta zihin ve vücut girişe karşı bir kas belleği ya da şartlı bir tepki oluşturur. Vücut girişten ötürü acı beklemeyi öğrenmiştir, bu yüzden güçlü PC kası, cinsel birleşme acısı potansiyeline karşı sıkı sıkı kasılır, tıkanır. Bu, bize bir şey atıldığı zaman otomatik olarak gözümüzü kırpmamız ya da çekilmemiz gibidir. Bu, kadının yapmayı düşündüğü bir şey değildir, sadece kendi kendine gerçekleşir. Ne yazık ki, PC kas grubunun sıkışması acıyı engellemek yerine nihai olarak acıya neden olur; acıya karşı bir savunma mekanizması olmaya çalıştığı halde tam tersi bir sonuç oluşur. Spazmlar girişten ya da hareketten sonra yanma ya da acıya neden olur ve girişi tamamen kapatabilir.

PC kas grubu büyük ve çok güçlüdür. İdrar yolu açıklığını, vajinayı ve anüsü sekiz sayısına benzeyen bir şekilde çevreler; kasların bir halkası vajina bölümünün, diğeri ise anüs bölümünün etrafındadır. Bu kaslar, her iki tarafta da, karında ve pelvik organlarını bir ağ gibi yerinde tutmak için iskelete bağlıdır.

PC Kasları  

Kadının pelvik tabanının anatomisi, pubococcygeus ya da PC kas grubu adı verilen iç kasları vurgular. Bu kas grubu, vajinismus yaşandığında istemsiz bir şekilde spazm yapar. Bu güçlü kas grubu hem vajinal bölgesinin tamamını, hem de anüsün etrafını çevreler.

Hiçbir zaman tamamen gevşemeyen, her zaman kısmen kasılı olan PC kasları, ihtiyaç hissettikleri anda harekete geçmeye hazırdır, kadın farkında bile olmadan güçlü bir şekilde sıkışırlar. Örneğin, kadın bunun üzerinde hiç düşünmeden uygun bir zaman gelene dek kadının idrarını ya da büyük abdestini tutmasını sağlarlar. Vajinismusta, giriş çabasında bulunulduğunda PC kasları, bilinçli bir niyet (düşünce) olmadan istemsiz olarak sıkışır ve vajinal açıklığı kapatır. Cinsel birleşmeyi rahatsız, acı veren ve erişilmeyen bir şey yapan da bu sıkışmadır. Sık sık neyin neden olduğu bilinmeyen bir acı hissedilir. Bir şeylerin yanlış gittiğini bilen ama sorunun vajinismus olduğunu ve vajinismus tedavisi nin mümkün olduğunu bilmeyen kadın da genelde sıkıntıya düşürür.

Vajinismus Tedavisi ve PC Kas Grubu

PC kas grubunu cinsel birleşme beklentisine farklı bir şekilde tepki göstermesi için yeniden eğitmek vajinismusun başarılı tedavisinin anahtarını oluşturur. Bu kas grubunun bilinçli olarak yönetimini ele almayı öğrenme süreci, artık istemsiz sıkılığın gerçekleşmemesi üzere şartlı refleksi değiştirir (kas belleklerini ya da şartlı tepkileri değiştirir). Etkin program  bütün tetikleyicilerin çözümlenmesi için hem vücut, hem de zihnin öğelerini kapsamlı olarak ele alır. Böylece, cinsel birleşmeye çalışıldığında artık istemsiz spazmlar gerçekleşmez ve acı ortadan kalkar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...